Gliserin ve Gliserol farkları nelerdir?

Gliserin ve Gliserol farkları nelerdir?

Gliserin ve Gliserol

Gliserol ve gliserin arasındaki diğer önemli farklar – ikisi arasında gerçekten bir fark var mıdır? Bu iki farklı kelimeyi giderek daha çok kişi kullanıyor, ancak gerçekten yanlış mı?

İki kavramı birbirinden ayıran büyük bir fark olmayabilir, ancak aralarında açık bir çizgi vardır. Değiştirilebilir gibi görünebilirler, ancak konuyla aşina olan herkes, gliserol ve gliserin arasında bir fark olduğunu bilir. Kimyasal alanda uzman olan kişiler “gliserol” derken, aynı şey oldukları ve bazılarının “gliserin” teriminin ortak insanlar tarafından kullanılan kelime olduğunu düşünmesi yaygın bir bilgidir.

Gliserol üretmek için gliserin gereklidir. Ticari bir bileşiktir ve gliserol yaratmada kilit unsurdur. İlişkileri nedeniyle gliserol ve gliserin neredeyse aynı şekilde kullanılır.
Gliserin, 1779’da Carl Sheele tarafından keşfedildi. Çeşitli amaçlarla kullanılan bir poliol bileşiğidir, örneğin bir gıda tatlandırıcı veya bir koruyucu olarak. Gliserin tutarlılığı kalın, ancak dondurulduğunda sakız benzeri bir madde haline gelir. Gliserin hem nemlendiricidir (vücuda losyonlar için cildin nemini çekmeye yardımcı olur) ve yumuşatıcı (nem seviyelerinin stabilitesini korumaya yardımcı olur).

Gliserol yağların bir bileşenidir ve renksiz bir bileşiktir. Genellikle şarap yapımı sürecinde kullanılır; şarapta tatlı bir lezzet katar. Şeker için sadece tatlı kaşığı başına yaklaşık 27 kalori içerdiği için ideal bir alternatiftir. Gliserol, doğal bir tatlandırıcının yanı sıra koyulaştırıcı bir ajan, bir çözücü ve bir koruyucu olarak da görev yapar. Sabun, biyodizel yakıtlarının ve rafine edilmiş bitkisel yağın imalatının bir sonucudur. Toksisite düşük olduğu için, gliserol farklı üreticiler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Gliserin Şişesi

Gliserin ve gliserin genellikle gıda, ilaç ve kozmetik gibi günlük ürünlerde bulunur.

Gliserin ve gliserin arasındaki diğer temel farklar, içinde kullanılan şeker miktarını en aza indirgemenin yanı sıra dondurma dokusundan sorumludur. Örneğin, gliserin dondurma dokusundan sorumludur. Gliserol, öksürük şurupları (kalınlıkları) ve vücut kremleri gibi ilaç biçimini oluşturmak için kullanılan bileşendir. Gliserin dişlerin parlaklığını korumaya yardımcı olan diş macunu üretmek için de kullanılır. Tıbbi amaçlı olarak gliserol, özellikle beyin kanaması vakalarında beyindeki şişmeyi azaltmada yardımcı olur. Buna ek olarak, bir gliserol fitil, kabızlığı iyileştirmede çok yardımcı olur.

American Dietetic Association, gıda üretiminde kullanıldığında karbonhidrat grubuna gliserol koymaktadır.Gliserin ise, yoğunluğu nedeniyle şeker kategorisine girme olasılığı daha yüksektir.

Farkları olmasına rağmen, gliserin ve gliserol, ikisinin de kimyasal yapıları açısından yağlardaki bağlayıcı kimyasal olarak tanımlanır. Bütün bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda, iki bileşik arasındaki farkı bulmak artık daha kolay.

  •  Gliserol ve gliserin genellikle gıda, ilaç ve kozmetik gibi günlük ürünlerde bulunur.
  •  Gliserol üretmek için gliserin gereklidir.
  •  İlişkileri nedeniyle, gliserol ve gliserin çok benzer şekillerde kullanılır.
  •  Gliserin hem nemlendirici hem de yumuşatıcıdır.
  •  Gliserol yağların bir bileşenidir ve renksiz bir bileşiktir.
  •  Gliserol ideal bir şeker yerine kullanılır, çünkü yalnızca bir çay kaşığı için yaklaşık 27 kalori içerir.
  •  Toksisite düşük olduğu için, gliserol farklı üreticiler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.
  •  Gliserin ve gliserin arasındaki diğer önemli farklar, içinde kullanılan ürünlerdir.

Bir cevap yazın

birinci sınıf bir tedarikçi mi arıyorsunuz?